Nebojí se říct svůj názor, je na ni spoleh a v kapse má přes 30 let zkušeností ve stavebnictví. Martina Veselá z řadové pozice projektové manažerky vystoupala až do čela celé naší společnosti. A zvládla to za necelých sedm let. Ačkoliv její cesta oborem, kterému dominují muži, nebyla jednoduchá, i bez vysokoškolského titulu si vybudovala pověst odbornice a získala respekt mužských kolegů. Funkci předsedkyně představenstva Contract Managementu Česko už zastává skoro rok. Na starosti má kvalitu výstupů a je také mentorem všech zaměstnanců. 

„Pro mě je důležité dělat svou práci dobře a s nadšením. To ostatní přijde. Nejsem dravcem, který jde tvrdě za svým cílem. Jsem člověkem, za kterým je vidět spousta práce a který se stále učí. A tak by to mělo být,“ říká otevřeně Martina Veselá. 

Co je důležitější? Titul, nebo zkušenosti a ochota učit se? 

Málokdo by hádal, že Martina původně snila o tom, že bude pracovat u koní. Ve druhé polovině 80. let však bylo těžké dostat se na vysněnou školu, a tak Martina zamířila na střední stavební školu v Liberci. „Mé odhodlání pracovat v tomto oboru přicházelo postupně,“ vzpomíná s úsměvem. 

Přestože po maturitě strávila několik měsíců na vysoké škole, titul si ze studií neodnesla. A ani ji to nemrzí. V praxi jsou důležitější věci. „Titul samozřejmě hraje roli například při získávání zakázek ve výběrových řízeních. Pokud ho nemáte, je to handicap. Nicméně za mě je důležitá praxe a ochota vzdělávat se celý život a neusnout na vavřínech, protože vše se neustále vyvíjí a jde dopředu. Bez ohledu na to, zda titul máte, nebo ne,“ upozorňuje Martina Veselá a připomíná, že patent na rozum s titulem nikdo nezíská. 

Autorizovaný technik i stavební dozor 

Důležitou roli v oboru hrají různé certifikáty a osvědčení a těch má Martina hned několik. V roce 2011 získala osvědčení o autorizaci v oboru dopravní stavby se specializací na nekolejovou dopravu. Kromě toho má oprávnění k výkonu stavebního dozoru na stavbách pozemních komunikací nebo například certifikát na claim management. 

Vzdělávání a zvyšování kvalifikace je pro naši předsedkyni představenstva velmi důležité. „Protože jsem začínala ve stavebnictví v době, kdy v oboru nebylo moc žen, byla pro mě výzva dokázat mužům, že i se ženou mohou na stavbě rozumně a odborně komunikovat. A cítila jsem velké zadostiučinění, když na konci stavby říkali, že to byla super spolupráce, kterou od ženy vážně nečekali,“ popisuje Martina Veselá a doplňuje, že s mužskými kolegy v Contract Managementu Česko vychází velmi dobře. „Jsem rovnocenným členem týmu,“ zdůrazňuje. 

Jaké nároky klade pozice předsedkyně představenstva? 

V naší společnosti Martina pracuje od jejího vzniku, tedy od září 2016. Od té doby prošla různými pozicemi. Z projektové manažerky povýšila na ředitelku libereckého střediska a poté výrobní ředitelku. Byla také členkou představenstva společnosti a od dubna 2023 je předsedkyní představenstva. 

Jak se dostala až do šéfovského křesla? „Souvisí to se způsobem mojí práce a spoustou zkušeností, které se nebojím použít. Dokážu si obhájit svůj názor, i když to mnohdy není lehké,“ říká Martina s tím, že se také musela naučit vést a motivovat celý tým. „To pro mě bylo hodně těžké, protože delegování práce bylo mou slabou stránkou. Vedoucí pozice tedy není jen o pracovních a praktických zkušenostech, ale hlavně o vzdělávání se při práci s lidmi,“ upřesňuje žena, která se jako jediná v celém holdingu Liftrock, do něhož spadá i naše společnost, dostala do úzkého vedení. 

Na rytíře CM je spolehnutí 

Martina však stojí nohama na zemi a stále se snaží zůstat ve spojení se stavbami. I přes veškeré pracovní nasazení má čas být členem týmu správce stavby. A to hned na dvou stavbách současně. Kromě řízení a rozvoje celé společnosti má na starosti také personálně-ekonomicko-provozní oddělení a tým technických dozorů. „Nejsem v tom ale sama. V představenstvu a vedení jsou mými parťáky obchodní a výrobní ředitelé. A to už je tým, se kterým se dá vše zvládnout,“ podotýká. 

V celé společnosti podle Martiny vládne přátelská atmosféra a důvěra. Všichni se snaží dokázat, že i v tradičně konzervativním stavebnictví lze spoustu věcí dělat jinak. Moderně. A co Martinu při práci motivuje? „Především předávání zkušeností a znalostí našim lidem. Jsem pro ně poradcem ve chvílích, kdy si nejsou jistí, jak mají dále postupovat. A mám velkou radost z toho, jak profesně rostou a daří se jim zvládat složité úkoly a situace,“ říká s hrdostí. 

Jaká je role žen ve stavebnictví? 

I když ženy nejsou tak fyzicky zdatné jako muži, podle Martiny Veselé mají ve stavebnictví své místo. „Ženy jsou mnohdy lepší v komunikaci a také mají rozsáhlé technické znalosti. Umí spolupracovat, netrápí se ješitností a na rozdíl od mužů mají pořádek v papírech,“ usmívá se Martina a dodává, že se ženám nabízí celá řada možností. Mohou pracovat v několika různých profesích na straně projektanta, objednatele, zhotovitele či konzultanta. „Stačí si jen vybrat. Spousta žen vyniká v technických profesích, k nimž patří mistr, stavbyvedoucí nebo projektový manažer,“ vyjmenovává předsedkyně. 

I v Contract Managementu Česko zastávají ženy různé pozice. Zajímavější však je, kolik jich u nás pracuje. Poměr mužů a žen je v celé společnosti vyrovnaný. „Ženy většinou zajišťují administrativu a obchod. V samotné výrobě máme přibližně 30 % žen. A zastávají u nás různé pozice napříč celým portfoliem našich služeb od konzultantek až po předsedkyni představenstva,“ usmívá se Martina, pro kterou je důležité, aby se společnosti dařilo a celý tým byl spokojený. „Přála bych si, aby se nikdy nevytratila atmosféra rytířského týmu, kterou si hýčkáme a opatrujeme. Protože práci u nás odvádějí konkrétní lidé a bez nich by CM nebylo nic než obyčejná společnost. A tou za mě rozhodně nechce být,” říká. 

Pokud u nás chceš pracovat, ozvi se nám! Naše HR manažerka ti odpoví na všechny tvé otázky, poradí a nasměruje tě správným směrem. Je to další rytířka CM na svém místě. „Do našeho týmu určitě snadno zapadneš. Jsme super parta. A právě proto je radost CM CZ vést,“ uzavírá Martina Veselá. 

let na trhu

projektů

kolegů

firemní výčepy

stolní fotbálek

2024 © Contract management, a.s. | Ochrana osobních údajů | Webové stránky vyrobila Webona.